Milion złotych dla organizacji pozarządowych od urzędu marszałkowskiego. 115 stowarzyszeń i fundacji będzie mogło m.in. zakupić niezbędne urządzenia, przeprowadzić remonty, doposażyć swoje biura czy poprawić otoczenie.
215 ofert wpłynęło na konkurs „Nowoczesna infrastruktura dla NGO w Opolskim”. Ostatecznie umowy podpisano z 115 organizacjami. Skala potrzeb sięgnęła ponad 2 miliony 800 tysięcy złotych, ale w tym roku Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel milion złotych. Na realizację jednego zadania przyznano maksymalnie 14 000 zł dotacji.
– Należy zrozumieć istotę działań organizacji pozarządowych. Chcemy, aby ich działalność była jeszcze bardziej sprawna i profesjonalna. Do tego jest niezbędny sprzęt, odpowiednie narzędzia czy np. wyremontowane pomieszczenie. Kiedy zajmowałem się klubem sportowym w Kluczborku wiedziałem, że ważne jest doposażenie. Brak podstawowych rzeczy może zrodzić niechęć do zaangażowania się czy pracy. Wiem, że każdy musi mieć odpowiednie narzędzia . Te wszystkie remonty są często przeprowadzane przez samych członków. To jest ta ogromna wartość – mówi Andrzej Buła marszałek województwa opolskiego.
Karolina Godoś z Klubu Jeździeckiego Royal cieszy się z otrzymanych pieniędzy na zakup urządzeń niezbędnych do nauki skoków przez przeszkody. – Ten sprzęt jest potrzebny do trenowania koni. W ofercie uwzględniliśmy cavaletti, rów pod przeszkodę i inne pomoce związane z przygotowaniem do zawodów. Sprzęt jeździecki jest drogi, a naszych zawodników nie stać na indywidualny zakup – mówi Karolina Godoś.
Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna do tej pory nie miała swojego komputera. Jak mówi prezes Maria Żurek, wykorzystywany był prywatny sprzęt. – Każda organizacja wspiera swoich członków czy środowisko, gdzie działa. Jeżeli nadarza się okazja, że możemy zdobyć pieniądze na zakup sprzętu czy promocję, korzystamy z tego. Ten komputer bardzo nam się przyda, bo to bezpieczne przechowywanie danych, łatwiejsze przygotowanie materiałów promocyjnych – mówi Maria Żurek.
Łukasz Mardas z fundacji Moc i Siła z Brzegu działa na rzecz lokalnego środowiska. – Chcemy przeprowadzić remont naszych pomieszczeń. Działamy na rzecz osób z niepełnosprawnością. Osoby bezdomne będą mogły skorzystać z łazienek czy jadalni – mówi. W Kędzierzynie-Koźlu sprawami kryzysowymi wśród młodzieży zajmuje się Fundacja Park. Alicja Górska alarmuje, że bardzo wiele młodych osób zgłasza się z myślami samobójczymi. – Zajmujemy się prewencją. Szkolimy pedagogów, przygotowujemy otwarte spotkania. Zajmujemy się osobami, które w swojej pracy udzielają pomocy młodzieży. Spotykamy się również uczniami w szkołach – mówi.
Dodajmy, że wsparcie organizacji pozarządowych przez Zarząd Województwa Opolskiego w zakresie infrastruktury trwa nieprzerwanie od 2020 roku. W tym czasie 505 organizacji pozarządowych z terenu województwa opolskiego otrzymało dofinansowanie na łączna kwotę 3 milionów 500 tysięcy złotych.