465 tysięcy złotych dla 39 organizacji. Marszałek województwa wręczył umowy beneficjentom trzech konkursów skierowanych w końcowym efekcie głównie do młodzieży i wolontariuszy.
„Opolskie życzliwe i różnorodne”, „Siła wolontariatu w regionie” oraz „Opolska pozytywna edukacja” to kolejne konkursy dla organizacji pozarządowych w tym roku, które ogłosił zarząd województwa opolskiego i teraz wyłonił najlepsze pomysły. – Te trzy konkursy mają wiele wspólnych elementów i zawierają w sobie podobne komponenty. Bardzo dobrze sprawdziło się wzajemne poznawanie i współpraca organizacji pozarządowych, działających w różnych miejscach. Ta różnorodność przekłada się na wiele ciekawych pomysłów. Chciałbym, aby to była pozytywna edukacja – mówi marszałek Andrzej Buła.
Upowszechnianiem i ochroną wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich zajmie się 9 organizacji w ramach konkursu „Opolskie życzliwe i różnorodne”. 100 000 złotych zostało podzielone pomiędzy Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz, Fundację #Nowe możliwości, Stowarzyszenie Europa Iuvenis, Stowarzyszenie Kulturalne Opole, Międzygminne Towarzystwo Regionalne Dobrodzień-Zębowice.
Przygotowane pomysły będą polegać na propagowaniu szacunku i wartości, jakie płyną z przestrzegania praw człowieka oraz eliminowania uprzedzeń i stereotypów, działania na rzecz zwiększenia wrażliwości społecznej mieszkańców, promowanie postaw szacunku i akceptacji wobec drugiego człowieka.
Jak mówi z Roman Szczepanek ze Stowarzyszenia Kulturalne Opole, ma pomysł na promowanie tolerancji. – Nasz projekt jest tożsamy z Marszem Równości. Nazwaliśmy go PRIDE WEEKEND i dzięki niemu chcemy propagować szeroko rozumianą tolerancję. Nasze poprzednie przedsięwzięcia pokazały, że możemy wspólnie spędzać w przyjaznej atmosferze wolny czas. Chcemy wraz mieszkańcami Opola porozmawiać i zorganizować śniadanie dla uczestników marszu. Poznać zagadnienie, które w Polsce wywołuje wciąż wiele kontrowersji. Nie zabraknie też zabawy, czyli występu drag queen czy muzycznych spotkań. Warto być otwartym, nawet gdy nie jest nam po drodze z niektórymi środowiskami – mówi Roman Szczepanek.
Promocją wolontariatu zajmie się 16 organizacji. W tym przypadku dotacja wyniosła 184 000 zł. Organizowane będą gale wolontariatu, konferencje, treningi umiejętności, porady psychologiczne, szkolenia dla trenerów, warsztaty. Tym zajmą się: Fundacja Małe Wielkie Drobiazgi, Stowarzyszenie Europa Iuvenis, Chorągiew Opolska ZHP, Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz, „Pozytywni”- Klub Myśli Społecznej Inicjatywy, Stowarzyszenie „Sukces po Opolsku, Towarzystwo Sportowe Gwardia Opole, Okręgowy Związek Judo w Opolu, Opolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, Stowarzyszenie „Projekt: Opolskie”, Fundacja Llamerada, Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Fundacja Harmonia Życia, Stowarzyszenie Studentów Uniwersytetu Opolskiego „Juvenes”, Ochotnicza Straż Pożarna w Karłowicach, Opolski Związek Piłki Nożnej.
Piotr Tarapata, prezes stowarzyszenia „Pozytywni”- Klub Myśli Społecznej Inicjatywy z Nysy, zajmie się zarówno szkoleniem wolontariuszy w konkursie „Siła wolontariatu w regionie”, jak i organizacją warsztatów oraz paneli dyskusyjnych ze znanymi ludźmi, którzy opowiedzą o prawach człowieka, swobodach obywatelskich. – W ramach siły wolontariatu zorganizujemy dwa dni warsztatów w Górach Opawskich. Mamy swój pomysł na szkolenie połączone z zrobieniem czegoś pożytecznego. Współpracujemy z Parkiem Krajobrazowym Gór Opawskich. W zeszłym roku zajęliśmy się aleją czereśniową. W tym roku chcemy naprawić drobną architekturę turystyczną – mówi Piotr Tarapata.
Chorągiew Opolska ZHP przygotuje wyjazdowe szkolenia dla liderów. – Nazwiemy je zieloną, czerwoną i granatową wyprawą. Będą to tygodniowe szkolenia w Polsce i za granicą. Liderzy pracujący z młodzieżą będą musieli zmierzyć się z różnymi wyzwaniami. Dzięki temu przygotowujemy ludzi, którzy będą wiedzieli jak współpracować z innymi – mówi Adam Panczocha zastępca komendanta Chorągwi Opolskiej ZHP.
Ostatnim rozstrzygniętym konkursem jest „Opolska pozytywna edukacja”. Dotacje trafiły do 14 organizacji na łączną kwotę 181 000 zł. Będzie to m.in. podkreślenie wielokulturowego charakteru regionu, wsparcie nauczycieli, przeciwdziałanie skutkom postpandemicznym czy działanie wpisujące się w Europejski Rok Umiejętności. Umowy z marszałkiem województwa podpisali: Opolska Fundacja Filmowa OFFilm, Piastun -Fundacja na rzecz dzieci i młodzieży, Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz, Opolskie Stowarzyszenie Edukacyjne, Stowarzyszenie Kreatywnej Edukacji, Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE, Fundacja SPORT & FUN 4 EVERY ONE, Opolska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Społecznych Alma Prudentia, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Gadzowice i Gołuszowic, Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja”, Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych Talent, Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Edukacyjnych „Prudenter Agas”, Fundacja Aktywnym Być, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Jarosław Szynol z Fundacji SPORT & FUN 4 EVERY ONE podkreśla, że zajęcia w ramach zaproponowanego przez niego projektu właśnie wystartowały. – Przygotowaliśmy cykliczne zajęcia dla dzieci i ich rodziców na terenie Kędzierzyna-Koźla. Organizujemy zajęcia ruchowe, prozdrowotne, muzyczne dla dzieci z naszych kędzierzyńskich przedszkoli. Bardzo się cieszymy, że mamy świetnych pedagogów. Dzieci zawsze są chętne do działań. Mamy też bardzo duże zainteresowanie ze strony rodziców. Będą oni uczestniczyć w zajęciach wraz ze swoimi dziećmi – mówi.
Prezes fundacji „Aktywnym Być” Michał Musioł chce zarazić młodzież do zabaw kostką Rubika. – Zajęcia będziemy prowadzić w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach średnich. Przygotujemy potyczki, każdy kto dziś nie potrafi układać kostki, będzie mógł się tego szybko nauczyć. Możliwości rozłożenia jest bardzo dużo, ale my uczymy jak ułożyć ją w minutę. Dzieci to lubią, szybko widać efekt. Sam mając 15 lat miałem kostkę i nie potrafiłem jej ułożyć. Pierwszy raz ułożyłem ją rok temu. Wspiera nas Karol Zakrzewski, wicemistrz układania kostki jedną ręką – informuje Michał Musioł.
pw