W przyszłości większość z nas będzie współprodukowała energię. To główny wniosek płynący z czesko-polskiej konferencji, która miała miejsce na Politechnice Opolskiej. Współorganizatorem wydarzenia była Aglomeracja Opolska.
Nadal stoimy przed technologicznymi trudnościami związanymi z gromadzeniem energii elektrycznej. Z drugiej strony eksperci obserwują lawinowy przyrost indywidualnych gospodarstw domowych zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii. W Polsce dominują instalacje fotowoltaiczne. Wypracowany model sprzedaży i wykorzystywania tak wytworzonej energii cały czas się zmienia. Zauważalne różnice związane z wytwarzaniem energii i korzystania z niej są w Niemczech czy Czechach. Jak informuje Waldemar Skomudek, wiceprezes z TAURON Dystrybucja, w ciągu ostatnich dwóch latach rozpoczęło się tworzenie nowego modelu energetycznego. – Szczególnie jeżeli spojrzymy na dominujące znaczenie odnawialnych źródeł energii. Przybywa w dużym tempie nowych mocy energetycznych. Społeczeństwo jest ogromnie zainteresowane tego typu rozwiązań. Również operatorzy musza być przygotowani na te rozwiązania z uwagi na konieczność przyłączenia ich do sieci. W trakcie tej konferencji rozwiązujemy problemy związanymi z wykorzystaniem energii – mówi Waldemar Skomudek.
Obecnie Europa mierzy się z nowymi modelami energetycznymi. Dotyczy to również każdego, kto korzysta z energii. Regulacje prawne będą musiały się dostosowywać do obecnej sytuacji i panujących trendów. Wiceprezydent Ołomuńca Otakar Štěpán Bačák podkreśla, że dla niego najważniejsza jest współpraca z województwem opolskim. – Nasze relacje budowane są od wielu lat. Inspirujemy się tutaj przyjętymi rozwiązaniami. W technologiach energetycznych mamy trzy cele: magazynowanie energii, dostarczanie jej do mieszkań oraz jej wytwarzanie – mówi.
Piotr Dancewicz dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej podkreśla, że strona czeska jest bardzo zaawansowana w budowaniu tzw. klastrów. – Czesi stworzyli system związany z współpracą samorządu, świata nauki i biznesu. Chcemy te mechanizmu podpatrywać, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości rozwojowych dla lokalnych środowisk gospodarczych – dodaje.
Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza podkreśla, że tego typu konferencje są bardzo ważne dla bezpieczeństwa energetycznego. – Dzięki przedstawionym tutaj problemom możemy tworzyć koncepcje dotyczące ich rozwiązywania. We współpracy z naszymi sąsiadami Czechami możemy być bardziej skuteczni. Najważniejsza jest wymiana doświadczeń. Kwestie energetyki stały się głównym tematem w samorządach – mówi Szymon Ogłaza.