Wojna to zawsze zło – upamiętniliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej

Wojna zawsze powinna budzić sprzeciw. Ta sprzed 83 lat, to trudna lekcja historii, zawiłych losów ludzkich, bohaterstwa, ale także apel o pamięć. W perspektywie konfliktu zbrojnego, który ma miejsce za naszą wschodnią granicą, słowa wypowiedziane w Parku Pojednania w Kędzierzynie – Koźlu mają szczególne znaczenie. 

Jak przyznał uczestniczący w powiatowych obchodach upamiętnienia wybuchu II wojny światowej marszałek Andrzej Buła, kolejne rocznice wybuchu II wojny nie są dla nas pustym rytuałem pamięci. – Są po to, abyśmy wspomnieli losy naszych najbliższych. W naszych opolskich rodzinach nie ma nikogo, kto nie miałby wśród swoich przodków, kogoś kto doświadczył wojny i jej skutków. Wspominamy żołnierzy, ale też ludzi, którzy musieli opuszczać swoje miejsce zamieszkania na zachodniej Ukrainie i tu na Opolszczyźnie znajdowali swój drugi dom – mówił marszałek.

Andrzej Buła apelował także o pamięć o wyjątkowym człowieku – pułkowniku Edwardzie Głowackim, który odszedł kilka dni temu. – Dzisiaj jest także szczególny dzień pamięci zmarłego kilka dni temu naszego bohatera, Honorowego Obywatela Województwa, ostatniego wśród opolan uczestnika bitwy pod Monte Casino, pułkownika Edwarda Głowackiego, którego pogrzeb odbywa się dzisiaj w Londynie. Cudowna postać, która poświęciła się po II wojnie światowej edukacji młodego pokolenia. Pokazywał jak ważny jest pokój, zrozumienie drugiego człowieka, szczera integracja i współpraca – dodał.

Nie mogło zabraknąć także słów o tragedii narodu ukraińskiego. – W kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, wymiar dzisiejszych uroczystości jest wyjątkowy. Nie jesteśmy ofiarami tej wojny, ale możemy spełnić wyjątkową rolę i pokazać, że jesteśmy godnym społeczeństwem przyjmującym, które potrafi się zatroszczyć o siebie w tak trudnych czasach. To dla nas Polaków i także Europejczyków wyjątkowy egzamin, w którym powinniśmy pokazać jak ważna jest integracja, wspólny sposób myślenia i następnie działania. Tylko wspólnotą możemy pokonać wszelkie zło, „nigdy więcej wojny” ma szczególny wymiar i zobowiązanie – mówił.

 

kk

Udostępnij wpis: