Opolskie ma nowy wojewódzki zespół koordynacji do spraw uczenia się przez całe życie. Eksperci z różnych dziedzin życia i biznesu będą doradzać zarządowi województwa w sprawie edukacji dla każdego, niezależnie od wieku.
Zadania Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji ds. Uczenia się Przez Całe Życie, to przedstawianie Zarządowi Województwa Opolskiego stanowisk, w tym opinii i rekomendacji, dotyczących inicjatyw i przedsięwzięć realizowanych w regionie w obszarze polityki uczenia się przez całe życie oraz systematyczny przegląd inicjatyw i przedsięwzięć realizowanych w tym obszarze. Eksperci zajmą się analizowaniem kwestii wpływających na politykę uczenia się przez całe życie oraz wspieraniem działań służących efektywnemu wydatkowaniu środków przeznaczonych na edukację.
Jak informuje Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, powołanie nowej grupy ekspertów pozwoli na konsultacje dotyczące edukacji od przedszkolnej, po uczelnie oraz szkolenia i dokształcanie. – Przyszła perspektywa finansowa, na którą bardzo liczymy, pozwoli na realizację naszych pomysłów. Komisja Europejska stawia na to, że uczenie się przez całe życie, to priorytet – mówi Maciej Kalski. Członkiem eksperckim został między innymi Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji. – Chcemy koordynować cele związane z uczeniem się przez całe życie. W naszym regionie dzieje się bardzo wiele. Chcemy generować nowe pomysły. Naszym celem jest wykorzystanie potencjału uczenia się przez całe życie. Te uczenie powinno być celowe i rozwijające nasze potrzeby. Będziemy sygnalizować np. jakie szkolenia powinny być przygotowane i do jakiej grupy celowane – wyjaśnia Lesław Tomczak.
Akty powołania na członka eksperckiego wręczyła dziś wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura. – Jest to bardzo ważne ciało doradcze. To są zagadnienia kluczowe w przyszłej perspektywie finansowej. Nauka towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki temu, że się kształcimy możemy realizować się w miejscu pracy – mówi Zuzanna Donath-Kasiura.
Zgodnie z założeniami Ministerstwa Edukacji i Nauki głównym celem zespołu ekspertów jest: wspieranie polityki edukacyjnej regionu na potrzeby przygotowania kadr dla gospodarki regionu i uczenia się przez całe życie, koordynacja działań w zakresie doradztwa zawodowego w regionach dla uczniów, studentów oraz osób dorosłych oraz promocja kształcenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie.
Najbliższe zadania grupy ekspertów, to prace nad wnioskiem do Ministerstwa Edukacji i Nauki dot. planowanego ogłoszenia naboru na realizację przez samorządy wojewódzkie projektów własnych w ramach inwestycji A3.1.1 Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, przedsięwzięcie: Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych.
PW