Zabytki wypięknieją – województwo wspiera dziedzictwo regionu

Kolejne umowy na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach, podpisane. Łącznie na ten cel województwo opolskie przekazało w tym roku 1,2 mln złotych. Spora kwota wesprze zabytki sakralne.

Wśród 37 wszystkich tegorocznych umów warto wspomnieć o wsparciu dla opolskiej Katedry. Proboszcz z Parafii Katedralnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu ks. Waldemar Klinger wyjaśnia, że tak zabytkowa świątynia to ogromne wyzwanie i unikalne dziedzictwo. – Opolska katedra jest jednym z największych podjętych dzieł renowacji w Polsce. Przypomina o tym niejednokrotnie prof. Ireneusz Płuska z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który ma patronat merytoryczny nad naszą renowacją. Zrealizowaliśmy ponad 40 różnorakich projektów na sumę około 15 mln złotych. W najbliższych planach mamy inwestycje za kolejne 15 mln złotych. – mówił. Dotacja urzędu marszałkowskiego w wysokości 30 tys. złotych pozwoli dokończyć konserwację zabytkowej ambony z 1805 roku. – Na pierwszy rzut oka zabytkowa ambona wygląda dobrze. Wprawne oko konserwatora dostrzega jednak potężne ubytki w złoceniach i ogromne zabrudzenia. To materiał stiukowy, czyli imitacja marmuru. Dopiero ściągnięcie warstwy brudu pokazało jej pierwotne piękno i oczywiście złocenia. Jeśli od wieków jest ona w katedrze, zależy nam, aby pięknie wpisywała się w świątynię – przyznał proboszcz.

Wsparcie otrzymała również Parafia św. Marcina w Ochodzach. 50 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na ratowanie XVII wiecznej wieży kościelnej będącej częścią kościoła. To kontynuacja inwestycji z roku 2021. Z pieniędzy samorządu województwa skorzystali także mieszkańcy zabytkowego budynku, znajdującego się w Opolu. Dotacja umożliwi remont i wymianę pokrycia dachowego, remont konstrukcji dachu, obudowę komina oraz wymianę rynien i rur spustowych.

Jak przyznaje wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, województwo opolskie w roku 2022 na ten cel przeznaczyło rekordową sumę 1,2 mln złotych. – Wsparcie trafi do inwestorów prywatnych, którzy inwestują w zameczki i pałace i wspólnot mieszkaniowych. Większość to jednak obiekty sakralne, zarówno kościółki drewniane, jak i te bogato zdobione, barokowe. Staramy się wyjść naprzeciw potrzebom tych podmiotów, mimo że nie wynika to z obowiązków ustawowych województwa – wyjaśnił.

kk

Udostępnij wpis: