Marszałkowski Budżet Obywatelski – ruszamy po przerwie!

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, rusza kolejna edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Już po raz czwarty mieszkańcy regionu mają 3 miliony złotych na realizację swoich pomysłów i inicjatyw.

Już od 22 listopada do 15 grudnia będzie można zgłaszać zadania do czwartej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak mówił dziś na konferencji  prasowej marszałek Andrzej Buła, to kolejne, niemałe pieniądze dla aktywnych mieszkańców województwa opolskiego. – Jeśli połączymy 12,5 miliona złotych w konkursach dla organizacji pozarządowych, około 7 milionów złotych, które jeszcze mamy w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego i te 3 miliony złotych, o jakich mówimy dzisiaj, to budżet dla ludzi aktywnych, zaangażowanych w naszym regionie, w 2022 roku będzie bardzo ciekawy – podkreślał marszałek.

Jakie zasady?

A w tej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, wzorem lat ubiegłych, 3 miliony złotych zostaną równo podzielone pomiędzy 5 subregionów – czyli każdy subregion otrzyma 600 tysięcy złotych. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać zadania subregionalne (obejmujące co najmniej 2 powiaty) o wartości od 70 tysięcy zł do 150 tysięcy zł oraz zadania powiatowe o wartości od 50 tysięcy zł do 100 tysięcy zł.

Każdy mieszkaniec województwa opolskiego może zgłosić zadanie, wypełniając formularz zgłaszania zadań i przekazując go do urzędu osobiście lub listownie wraz z listą poparcia – dla zadania subregionalnego powinno to być 100 podpisów mieszkańców subregionu, dla zadania powiatowego – 50 popisów mieszkańców danego powiatu.

Po formalnej i merytorycznej ocenie zadań głosowanie mieszkańców nad projektami planowane jest od 10 do 25 lutego 2022 roku. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec województwa, niezależnie od wieku, a będzie można głosować na jedno zadanie subregionalne i jedno powiatowe.

Jakie zadania?

Marszałek przypominał, że do tej pory zrealizowaliśmy już 3 edycje Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. – To ponad 300 tysięcy osób głosujących na ponad 280 zadań. I znowu mam nadzieję, że będę zaskoczony tym, jakie pomysły zgłaszają nasi wnioskodawcy. Ta różnorodność inicjatyw jest imponująca i to są chyba pieniądze wydawane z największą satysfakcją – mówił marszałek.

A w tych trzech minionych edycjach zrealizowano już 75 zadań. To m. in. poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego, projekty edukacyjne czy związane ze sportem, kulturą i rekreacją.

Jak mówił marszałek Andrzej Buła, zgłaszane zadania muszą wynikać z zadań samorządu województwa. – Nie mamy zbyt wiele możliwości realizacji zadań infrastrukturalnych, ale te wszystkie związane z działalnością stowarzyszeniową – kulturalną, sportową, bezpieczeństwa zdrowotnego, jak najbardziej się tutaj wpisują – wymieniał marszałek.

Przewiduje się, że wyniki głosowania powinniśmy poznać do końca marca 2022 roku – tak, aby wszystkie zadania mogły zostać zrealizowane do końca roku.

Wszystkie szczegółowe informacje wraz z formularzami na stronie:

https://budzet.opolskie.pl/

Udostępnij wpis: