Kierunek czyste powietrze

Dwa ważne projekty wymiany starych źródeł ciepła to więcej ekologii w opolskim Ogrodzie Zoologicznym, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i lokalach mieszkalnych Opola oraz czyste powietrze na nas wszystkich.

Przestarzałe, nieekologiczne i mało efektywne „kopciuchy” zostaną zastąpione nowoczesnymi, energooszczędnymi i  ekologicznymi rozwiązaniami. W opolskim ZOO pojawi się m.in. instalacja fotowoltaiczna, termomodernizację przejdzie także USK w Opolu. Drugi z projektów przewiduje natomiast likwidację indywidualnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych. W ramach zadania planuje się utworzenie węzła cieplnego oraz instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w 10 budynkach stanowiących własność Miasta Opola i podłączenie ich do miejskiej sieci ciepłowniczej. Przejdą one ponadto niezbędne prace termomodernizacyjne. Łącznie na oba zadania przeznaczono ponad 18,3 mln złotych, ponad 10,6 mln zł to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014 – 2020.

Ekologia w wyjątkowym miejscu

Jak przyznaje Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego ZOO, ogród zoologiczny od dawna boryka się z problematycznym źródłem ciepła. – Miejsce to powinno kojarzyć się z przyrodą, czystym środowiskiem i powietrzem. Głównym źródłem ciepła w ZOO była kotłownia węglowa starego typu, która w okresie zimowy przysparzała tylko kłopotów – nie byliśmy w stanie ograniczyć emisji związanej z opalaniem węglem. To rozwiązanie sprawni, że powietrze na wyspie Bolko będzie lepsze. Przełoży się to na całe miasto. Spadnie nam kamień z serca, a nie ukrywam, że to nas mocno „uwierało”. Jednocześnie w okresie zimowym musieliśmy zapewnić ciepło zwierzętom ciepłolubnym – wyjaśnił.

Głębszy oddech zielonych płuc Opola

Jak dodał Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa Opolskiego, umowy dotyczą nie tylko ogrodu zoologicznego, ale również USK w Opolu oraz lokali mieszkalnych miasta Opola. Wszystkie łączy jedna idea, czyste powietrze. – Podpisanie umowy w ZOO ma wymiar symboliczny. Miejsce to enklawa zieleni, bujnej przyrody położona w sercu Wyspy Bolko. Kojarzy nam się z „zielonymi płucami Opola”, miejscem relaksu i obcowania z naturą, jednak do tej pory nie do końca tak było. Bardzo cieszę się, że możemy ten proces doprowadzić do finału – mówił. Marszałek Andrzej Buła dodał, że dwa poprzednie nabory pokazały duże zainteresowanie samorządów. Stąd pomysł, aby nabory były dedykowane również instytucjom, miejscom użyteczności publicznej, dlatego też pojawiły się dwa świetne projekty Miasta Opola.

Umowę w imieniu Miasta Opola podpisał prezydent Arkadiusz Wiśniewski który przyznał, że Opolskie ZOO, to nie tylko atrakcja miejska. – Ogród zoologiczny cieszy mieszkańców regionu, jest świetnym produktem promocyjnym. Rocznie odwiedza go około 300 tysięcy osób. Mam nadzieję, że przed nami kolejne lata unijnego wsparcia projektów w dziedzinie turystyki czy edukacji ekologicznej – mówił.

KK

Udostępnij wpis: