Festiwal Filmowy Opolskie Lamy od lat daje przegląd ambitnego i niekomercyjnego dorobku polskiej i światowej kinematografii. Piętnasta edycja odbywa się pod hasłem „Panorama Kina Polskiego”, a poświęcona jest problematyce polskiej kinematografii widzianej z rozmaitych perspektyw. W tym roku festiwal, m.in. dzięki współpracy z samorządem województwa, wychodzi także poza granice miasta.
Mówił o tym podczas wspólnej konferencji prasowej z organizatorami imprezy wicemarszałek Stanisław Rakoczy. Dzięki dotacji z budżetu województwa w wysokości 25 tysięcy złotych, została zorganizowana promocja festiwalu – w jedenastu miejscowościach będą objazdowe pokazy filmów dokumentalnych odbywające się po hasłem „Dokumentalna odsłona kina”. Partnerami w tym projekcie są ośrodki kultury w Dobrodzieniu, Niemodlinie, Tarnowie Opolskim, Oleśnie, Kędzierzynie-Koźlu, Głuchołazach, Krapkowicach, Brzegu i Strzelcach Opolskich oraz kina „Cinema N3D w Nysie i „Bajka” w Kluczborku.
Jak dotychczas, jest to najszerzej zakrojona współpraca, pozwalająca na promocję festiwalu oraz prezentacje wartościowych filmów we wszystkich znaczących ośrodkach kultury w województwie opolskim.
Innym filmowym projektem, wspieranym przez władze województwa, jest „Marszałkowski Przystanek Twórczość”, który został dofinansowany kwota 10 tysięcy złotych. To projekt nastawiony na zintegrowaną edukację, dotyczącą tworzenia dzieła filmowego w zakresie filmu dokumentalnego i fabularnego, przy użyciu sprzętu filmowego dostępnego przeciętnemu człowiekowi.
Projekt skierowany jest do dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych (w tym do seniorów) z całego regionu. Przewidziano w nim nie tylko warsztaty, ale także spotkania z twórcami filmowymi, Akademię Filmową oraz pokazy filmowe dla szerokiego grona odbiorców.
Jak mówił autor projektu, Rafał Mościcki, na bazie materiałów przygotowanych przez uczestników powstanie film promujący województwo opolskie.