„Ośmiu Wspaniałych” kolejny raz odebrało odznaczenia i dyplomy. To najmłodsi wolontariusze, dla których dobro innego człowieka to jedna z najważniejszych spraw.
Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach „ósemka wspaniałych” oraz „ósemeczka”. Trafiają one do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz grup szkolnych, które prowadzą wolontariat.
W tegorocznym konkursie udział wzięło 23 uczestników łącznie z przedstawicielami grup wolontariackich. – Celem naszych działań jest wzmacnianie ich systematyczności i skuteczności. Poprzez konkurs pragniemy zwrócić uwagę na młodzież, która nie pozostaje bierna i obojętna, ale dzięki swoim postawom oraz działaniom zasługuje na to, aby być wzorem dla swoich rówieśników. Samorządowy Konkurs Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” promuje pozytywne zachowania, działania, postawy dzieci i młodzieży oraz upowszechnia młodzieżowy wolontariat, działający w oparciu o program: „Wychowanie przez pracę i pomoc słabszym” – mówi Lesław Tomczak z Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji.
W tym roku zorganizowano osiemnastą edycję konkursu na poziomie województwa.
– Konkurs promuje aktywnie działającą młodzież, której prospołeczne postawy wywierają pozytywny wpływ na najbliższe otoczenie: grupy rówieśników, sąsiadów, środowisko szkolne i lokalne. Jego celem jest rozbudzanie wrażliwości młodzieży na potrzeby innych, zachęcanie do niesienia pomocy tam, gdzie jest ona niezbędna i kształtowanie osobowości młodzieży w duchu odpowiedzialności i życzliwości – dodaje Tomczak.
Podczas uroczystej gali o swoim zaangażowaniu w pomaganie opowiadała osiemnastoletnia Agata Mitura z Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie –Koźlu. Będzie ona reprezentowała województwo opolskie na szczeblu ogólnopolskim konkursu. W szkolnym kole PCK działa jako koordynator, zaangażowana jest również w wolontariat stały dla domu dziecka. Przeprowadza akcje prozdrowotne: „Tak dla krwiodawstwa”, „Obudź się póki wirus HCV śpi” przy pomocy fundacji DKMS organizuje Dzień Dawcy Szpiku Kostnego”. Jest również członkinią szkolnego koła Amnesty International, a od 2008 roku jest przyboczną 23 DH „Agamidae” im. Jana Bytnara „Rudego”, pracuje jako wolontariusz Olimpiad Specjalnych.
– W wolontariacie mogę poznawać innych ludzi, którzy sprawiają, że jestem bardziej szczęśliwa. Ta praca bardzo mnie zmienia. Wolontariat w olimpiadach specjalnych, spowodował, że zmierzyłam się sama ze sobą. Na początku było mi trudno, ale z czasem poznając osoby z niepełnosprawnością zobaczyłam ich świat, to spowodowało, że stałam się mocniejsza. Wcześniej nie wiedziałam jak zachować się w różnych sytuacjach, teraz widzę, że były to stereotypy – dodaje Agata Mitura.
W trakcie spotkania zaprezentowali się również wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z Państwowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach. Przedstawili oni nagrany przez siebie film. Grupa działa od lat i skupia ponad 30 osób. Ostatnio wykonali niespełna 900 kartek dla chorych i samotnych. Dla schroniska dla bezdomnych w trakcie akcji „Tak pomagam” zebrali ponad tonę żywności, która trafiła do 77 rodzin. Inne akcje to: zbiórka dla Adama na implant słuchowy, adopcja misyjna w Burkina Faso „Korki” dla Karolki, zbiórka słodyczy dla dzieci z Domu Małego Dziecka w Tarnowie Opolskim, zbiórka żywności dla Stowarzyszenia Otwarte Serce.
Nagrodzeni:
„Ośmiu Wspaniałych” w kategorii „Ósemka”
Agata Mitura I LO w Kędzierzynie –Koźlu – etap ogólnopolski
Alicja Borek PG nr 1 w Strzelcach Opolskich
Julia Anna Żak Gimnazjum nr 11 w Opolu
Teresa Angelika Machynia Technikum w Polanowicach
Iga Kmieć ZSE w Opolu
Katarzyna Anna Wysocka, ZSZ im. S. Staszica w Opolu
Paulina Rozalia Kozioł, ZSO w Nysie
Milena Zając, PG 1 w Opolu
– wyróżnienie dla Pauliny Marii Głąbik, ZSZ im. S. Staszica w Opolu
W kategorii „Ósemeczka Wspaniałych” , laureatami konkursu zostali:
Wojciech Porzycki PSP nr 15 w Opolu
Julianna Rasztar PSP nr 3 w Praszce
W kategorii grup:
Szkolne Koło Caritas PSP nr 1 w Zdzieszowicach
Konkurs organizowany jest pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego i Opolskiego Kuratora Oświaty.
PW